People.jpg

למה ויזת וורקינג הולידיי היא לא פחות משמעותית מלימודים אקדמיים

בכתבה הבאה אנסה לתת שש סיבות ולהסביר דרכן איך מסע של עבודה וחופשה (או באנגלית Working Holiday) עשוי להיות לא פחות משמעותי, ואולי אפילו הרבה יותר, מהדרך ה"סטנדרטית" של האוניברסיטה והאקדמיה.

 

💙דיס-קליימר: אין כאן כוונה לזלזל או להוריד מערך הלימודים באוניברסיטה, אלא בעיקר להציע דרך נוספת - לקבל ערך מוסף, להתקדם ולהתפתח גם מנטלית וגם פרקטית, באמצעות מסע של עבודה וטיול בעולם. בנוסף, מסע כזה אינו סותר ללכת לאוניברסיטה ואין כאן "או-או". אלו רק הצעות מניסיוני האישי בלבד :)

 

 

למידה תוך כדי עשייה וחשיבה עצמאית

המסע של עבודה במדינה אחרת הוביל אותי לקפוץ למים הכי עמוקים שיש. ללא רשתות ביטחון, ללא אפשרות בריחה. הגעתי כדי ללמוד כמובן, אבל זה תמיד הלחיץ אותי לעשות דברים חדשים שלא ידעתי לעשות קודם. לא היה לי להישען על אף אחד חוץ מעצמי. וכך, לאט לאט, אחרי לא מעט נפילות, למדתי איך לעשות דברים בעצמי, דרך הטעויות ותוך כדי תנועה. גם אם זה לא תמיד היה בתחום "חלומותיי", תחושת ההצלחה הבהירה לי שאין בפניי שום אתגר או מכשול שלא אוכל לעבור.

אז אמנם אי אפשר ללמוד רפואה, עריכת דין או ראיית חשבון במסע כזה, אבל בהחלט אפשר לקבל כלים שגורמים לכל "בעיה" בחיים להיראות כמו בדיחה. וזה בלי להזכיר את השפה האנגלית שמשתפרת כל כך, שכמובן ברור לכולם כמה היא חשובה בכל תחום שהוא. אין דרך יותר טובה לשפר את השפה מאשר לחיות במקום בו דוברים אותה.

באופן כללי, הפחד מה"עתיד" שכביכול תלוי בתואר כזה או אחר, התפוגג אצלי לאט לאט ואני פשוט יודע שלא משנה מה, בין אם אלמד ובין אם לא, אסתדר :)

 

 

קשרים חברתיים וכלכליים

כולנו יודעים כמה חשוב להכיר את האנשים הנכונים, והרבה פעמים זה לא משנה מה עשית, אלא את מי את.ה מכיר.ה. כמות האנשים שנתקלתי בהם במהלך המסע, הדברים שהם עושים והדרך שבה הם עושים את זה, פתחה לי את הראש לכל כך הרבה כיוונים שלא ידעתי שקיימים.

האופציות הבלתי נגמרות לחיות את החיים האלה, וגם איך לעשות כסף על הדרך - זה פשוט הכי חלומי שיש. איך אחרת ניתן להכיר אלפי אנשים מעשרות מדינות שונות, עם כיווני חשיבה שונים לחלוטין משלך?

יש כאן פיתוח תודעה משמעותי שאי אפשר להתעלם ממנו. האנשים שתפגשו בדרך יהיו עבורכם מורים מדהימים וייתנו לכם כלים להגשים כל חלום אפשרי!

 

 

קבלת פרספקטיבה אחרת על המולדת

“The real voyage of discovery consists not in seeking new landscapes but in having new eyes.” – Marcel Proust

 

עד שלא יצאתי ממקום מולדתי, לא ראיתי כמה המציאות של חיי היא לא "נורמלית" או לפחות, לא ה"נורמלי" היחיד.

עד שלא טסתי למקום אחר וראיתי אותו - לא כתייר, אלא כסוג של "אזרח", לא ידעתי כמה דרכים ישנן. מה נחשב חוצפה, ומה נימוסין. מה זה הומור, ומה ממש לא. מה טוב, מה רע ומה ביניהם.

 

כל ההגדרה של "מקובל" מאבדת משמעות, והראש נפתח. אין תשובה אחת, ואחת הדרכים הכי חזקות בעיניי לראות את זה היא ממש לחיות במדינה אחרת. לעבוד, לשהות, וגם לטייל. לפתוח את העיניים הכי רחב שיש, להחליף אותן, או פשוט להטיל ספק אפילו בעיניי שלי.

בעיניי, אחד הכלים הכי חזקים ומשמעותיים לעשות זאת, היא דרך מסע של עבודה בחו"ל. כך פחות סביר ליפול ל"מלכודות" שהחברה ואנחנו מכתיבים מה נכון ומה לא.

 

עבודה בחו"ל עשויה להפוך אתכם לחכמים יותר

🧡על פי מגזין "טיים", מחקר מצא קשר בין עבודה במדינה אחרת לחשיבה יצירתית. חילקו צעירים מכל העולם ל3 קבוצות - כאלו שעבדו/למדו בחו"ל, כאלו שמתכננים לעשות זאת, וכאלו שלא מתכננים לעשות את זה בכלל.

הצעירים שעבדו בחו"ל ידעו לפתור בעיות ולהפגין יצירתיות טובה יותר מאשר אלו שלא. בנוסף, נמצא שלאנשים שעבדו בחו"ל יש סיכוי טוב יותר להקים עסק, לקבל קידומים בעבודה ולייצר מוצרים משלהם, גם יותר מאלו שרק תכננו לעבוד או ללמוד בחו"ל.

 

מדהים, לא?

 

האם לכל מקצוע צריך תואר?

🧡גדלנו תחת הרעיון שתואר אקדמאי, לא משנה איזה, עדיף כמעט תמיד ממצב בו אין תואר בכלל. רעיון שעשוי להיות נכון, אבל ממש לא בהכרח. כמו שכתבתי קודם, האנשים בדרך לימדו אותי כמה תחומים חלומיים כמו הדרכה, הוראה, כתיבה, אמנות, ועוד ועוד לא באמת צריכים תואר.

העולם היום דורש יצירתיות, ראש פתוח, נחישות, מוטיבציה. בשנה אחת של עבודה בחו"ל, הכישורים האלה מתפתחים בצורה מפלצתית. כישורים שלאו דווקא שמים עליהם דגש באקדמיה, במיוחד כשתואר מתפרש בדרך כלל על כמה שנים.

אז נכון שיש מקצועות שחייבים בתואר, אין עם זה שום בעיה כמובן, אך אם אין רעיון וכיוון ברור, מסע של Working Holiday עשוי לפרוש בפניכם עשרות תחומים ומקצועות שלא חשבתם עליהם בכלל. חלום אמיתי!

 

 

לעקוב אחרי החלומות בשנות ה-20 שלנו

מי שראה את הסרט "Up למעלה" המדהים של פיקסאר, לא יכל להישאר אדיש ל8 דקות הראשונות.

אלי וקארל תמיד חלמו לראות את העולם ולחקור, אך החיים התגברו על החלומות. עד שקארל החליט להגשים את עצמו, זה כבר היה מאוחר מדי.

עכשיו, המציאות היא לא סרט וכמובן שישר עולות מחשבות כמו כמה זה יקר, ושהחלום יחכה, ויש דברים חשובים יותר כרגע.

 

זה דורש תכנון, וכסף, ואומץ. הכל נכון, עד שקופצים למים והולכים על זה. הכל מתנדף מהר מאד, כשהחלום מתחיל להתגלם לאט לאט מבעד למכשולים שאנחנו מעמידים לעצמנו.

ויזת עבודה וחופשה ניתנת לגילאים 18-30, וניתנת פעם אחת בלבד. יש כאן מתנה אמיתית, לפתח את האדם שאנחנו רוצים להיות כשאנחנו צעירים, בריאים ויפים. ללא אחריות, ללא דאגות.

נכון שאפשר לטוס תמיד, אבל אני יכול להגיד לכם שבעקבות המסעות האלו זכיתי להגיד שאין לי חרטה אחת בחיי. מה שלא יקרה, אני מלא ומאושר. האמת נחשפת מוקדם ומאפשרת לכם לחיות את חייכם איך שתרצו. מה יותר חשוב מזה? :)

Image by Dmitry Ratushny

באנו ללמוד. (קרדיט: Unsplash)

Image by Denise Jans

אין דרך אחת. (קרדיט: Unsplash)

wwoofing.jpg

עשוי להפוך אתכם לחכמים יותר. (קרדיט: AWOL)