Image by Thought Catalog

כסף כסף כסף - כמה עושים בניו זילנד?

" מה עם הכסף? מה זו משכורת טובה? באיזו עבודה הכי כדאי לעבוד? איך אני יודע מה התנאים שאני צריך לקבל??
ועל כל אלו אנסה לענות בכתבה הבאה

 

ראשית, כמו תמיד, נתחיל בתיאום ציפיות – מעטים האנשים שמצליחים לחסוך הרבה כסף בשנה הזו, במיוחד אם הם חיו כיד המלך מה שנקרא. הכסף בניו זילנד הוא לא "מדהים", במיוחד בהשוואה לאוסטרליה. רוב העבודות עבור מחזיקי ויזת עבודה וחופשה בניו זילנד הן בשכר מינימום. אבל עם זאת, ניו זילנד לא יקרה בטירוף ואפשר גם להסתדר לא רע :)
 

נתחיל מהתחלה - מהי משכורת המינימום בניו זילנד?

משכורת המינימום הרשמית בניו זילנד היא 20 דולר לשעה, וזו המשכורת המוסכמת על רוב העבודות לצעירים. בניו זילנד קורה משהו מעניין, שהרבה מקומיים ניו זילנדים מרוויחים שכר מינימום או קצת יותר, בכל גיל, וחיים את חייהם בצורה הגונה. ניו זילנד נכון להיום היא מדינת רווחה, ומקנה חיים הוגנים לכל אדם.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

אז בתכל'ס, כמה באמת אפשר להרוויח בניו זילנד לחודש?
בגדול מאד, בין 2000$~4000$ לחודש. על פחות מזה כנראה שהתפשרתם יותר מדי, ועל יותר מזה שיחקתם אותה בענק! זה בהחלט אפשרי! 😄

אז איך עושים את זה? איך חוסכים כסף טוב ניו זילנד?

עבודות מקצועיות – אם באתם לניו זילנד עם מקצוע ואתם יודעים לרתך, לבנות, להשתמש בכלים קלים וכבדים, לנהוג במשאית, גננות וכו' כו', הסכומים שאפשר לעשות בהחלט עשויים לעלות! בניו זילנד מאד מעריכים ניסיון ומקצועיות, ואם יש לכם לתת את זה – הם ישלמו בהתאם. שימו לב לציין את זה בכל פעם שתפרסמו את עצמכם! בפייסבוק, ברחוב ובקורות החיים!


רישיונות – בניו זילנד צריך רישיונות בעלי מקצוע שונים מבארץ, ולכן שווה לעבור קורסים ולקבל רישיונות בתחומים שונים שמתחשק לכם לעבוד בהם. אם עשיתם רישיון מלגזה לדוגמא, מכונות כבדות, ניהול תנועה (Traffic Controller) וכו', אז בהחלט יש עבודות עם משכורות גבוהות במיוחד בתנאים מצוינים.


חקלאות – בין אם יש לכם ניסיון או לא, עבודה בחקלאות מאד משתלמת כלכלית. קודם כל אציין שאני לא מדבר רק על קטיף, אלא גם על חוות זריעה, קציר, בע"ח וכו'. עם כל זה שמוציאים פחות כסף מהעיר, בחוות כאלה ניתן לעבוד כמות גדולה של שעות, להתמקצע בכלים חקלאיים וטכניים ולקבל לפעמים בונוסים על עבודה טובה. במקרים רבים תוכלו גם לישון בְְְְְְְחווה עצמה, בקאמפר ואן, אוהל או אפילו מגורים שהחווה תספק. מגניב!

לעבוד ב-2 עבודות במקביל – אם אתם באים לעבוד קשה ולהוציא כסף מצוין בטווח קצר, אז זו בהחלט אופציה מעולה לעשות את זה. לדוגמא, לעבוד בבית קפה בבוקר ובמסעדה בערב, או סופרמרקט בסופשים ובנייה במהלך השבוע – המשכורות ביחד הן מצוינות ומתגמלות! חודש חודשיים של עבודה קשה יניבו לא מעט כסף 😁 ניתן גם להתנדב כמה שעות במקומות מסוימים עבור מגורים ואוכל, כמו בהוסטל לדוגמא, ולעבוד בשאר הזמן. דרך מעולה לחסוך כסף.

אבל רגע, מה עם TAX? תרמילאים משלמים מיסים?

התשובה היא כן. גם בעלי ויזת עבודה וחופשה צריכים לשלם מס, והוא מקוזז מהמשכורת אוטומטית בצורה של 15%, ונקרא גם GST. לדוגמא, אם סיכמתם לקבל 23 דולר לשעה, יירדו לכם במעמד תלוש המשכורת 15% מזה ומה שייכנס לחשבון זה 19.55 דולר. עם זאת, ישנו תשלום נוסף שמגיע לכם שנקרא "Holiday Pay" מה שייתן לכם בעצם 8% בנוסף למשכורת שלכם. 

מבולבלים? גם אנחנו 😄 אבל יש חדשות טובות - המס יוחזר אליכם ברובו בין החודשים מאי-סוף יולי באופן אוטומטי! ופתאום תמצאו "בוחטה" שנכנסת לכם לחשבון בנק הניו זילנדי (מכל העבודות שעשיתם עד מאי באותה השנה). אין מה לפנות לרואי חשבון או אנשים שמתעסקים במס, הכל נעשה אוטומטית דרך אתר IRD הממשלתי. שימו לב רק לעדכן את חשבון הבנק הניו זילנדי שלכם באתר ה-IRD לפני חודש מאי. 

אם אתם עוזבים את ניו זילנד לפני יולי - יש לפנות ל-IRD (אתר המס הניו זילנדי) ולהגיש בקשה להחזר מס מוקדם. הטלפון - 0800-227-774
 

🔥אסכם ואגיד – בסוף, כל עוד יש לכם עבודה אז החיים בניו זילנד הם בלי דאגות - מה שנקרא No Worries. את המשכורות מקבלים פעם בשבוע / שבועיים גג, המחייה פתאום לא כל כך יקרה, רכבים זולים יחסית והכל פנאן. שימו לב לבדוק טוב על המעסיק, התנאים שהוא נותן ואם אתם באמת שמחים במה שאתם עושים. כי בתכל'ס, שוב, אף אחד לא ייצא מכאן מיליונר. מה שחשוב הוא החיוך ושעשיתם את זה בדרך שלכם!

בהצלחה רבה לכולם❗️😁😄

ובאהבה!
טל :)

Calculate Savings

עשרים דולר לשעה. (קרדיט: WiX)

Dollar Bill in Jar

אפשר לחסוך טוב. (קרדיט: WiX)