niv aharon 2.jpg

"סיפור הדרך שלי" - ניב אהרון

הוא בן 28, נולד וגדל במושב השיתופי רגבה. הוא אוהב לטייל ,לעשות ספורט, ללמוד אנגלית, ולהכיר תרבויות ואנשים חדשים. הוא גם חולה על תופעות מעניינות שקשורות במזג אוויר. "סיפור הדרך שלי" הפעם עם ניב אהרון.

אז למה החלטת לטוס לאוסטרליה?

החלטתי לטוס לאוסטרליה כי זה היה נשמע לי (ושמעתי מכמה אנשים שהיו לפני), שזה יעד מעולה לטייל ולעבוד בו. רציתי להגיע למקום שאני אוכל גם לטייל וגם לעבוד ולחסוך. באוסטרליה אפשר לעשות כסף טוב וזה גם משך אותי. זה יעד שבו יכולתי לשפר את האנגלית בצורה מיטבית, ובכלל מדינה מטורפת כשלעצמה.

מה הייתה העבודה הראשונה שלך שם?

הרבה עבודות זמניות דרך הרב דודו במלבורן אחרי הנחיתה, אם זה נחשב. העבודה הראשונה האמיתית הייתה מנפטת כותנה (Cotton Gin)

באילו עבודות נוספות עבדת באוסטרליה? מה העבודה שהכי אהבת?

עבדתי בעוד מנפטות וביקבים כעבודות חוקיות ואמיתיות. כמו כן עשיתי גם טיפה חלטורות בסידני, אבל ממש בקטנה. 3-4 פעמים. יותר אהבתי את העבודה ביקבים מבחינת עבודה. די פנאן באופן יחסי. התחברתי גם לעבודה במנפטה האחרונה שהייתי בה - למרות שהעבודה לא תמיד הייתה הכי פשוטה ולא כ"כ מעניינת יחסית.

מה העבודה שהכי פחות אהבת? מאילו עבודות מומלץ להתרחק, לדעתך?

בסה"כ קשה להגיד שמאוד נהניתי מהעבודה במנפטה, אז לצורך השאלה בעיקר לא נהניתי מהאבק והרעש שיש בעבודה הזאת. זה גם מקשה לנהל שיחות עם החברים לעבודה בזמן העבודה במפעל. אני ממליץ להתרחק מהרבה עבודות שמשלמות לפי משקל ולא לפי שעה(למשל קטיף) - שמעתי דברים מזעזעים אבל לא באופן אישי. להתרחק ממקומות שמרגישים לכם מלוכלכים.

ספר חוויה מטורפת מהעבודות באוסטרליה.

לשמחתי, העבודות האלה הובילו אותי לגור בחורים אמיתיים. לגור 100-150 ק"מ מעיירה נורמלית שיש בה "קולס" (רשת סופרמרקטים גדולה באוסטרליה) וכאלה הופך את זה למטורף . לנסוע כ"כ הרבה בשביל קניות, לחזור בלילה לפעמים ולקוות שלא תהיה התנגשות עם איזה קנגרו וכו'. להסתכל על השמיים המטורפים בלילה בזמן הנהיגה, ואין מצב שלא לעצור גם בצד רגע לנשום ולנסות לעכל את החוויה לפני שממשיכים בדרך. לסיים 8 חודשי עבודה רצופים, שמתוכם 4 חודשים שבקושי היה לי יום חופש. לעצור ולהבין מה קרה פה עכשיו. המרחבים והמישורים העצומים של המקום הזה מרעידים ונכנסים לתוכך, ויוצאים ממך אחרי שהם עשו לך משהו. מפגשים עם תרמילאים כמוך עם סיפור דומה. אוסטרליה זה כ"כ הרבה מעבר לטבע.

איך אפשר להרוויח כסף טוב, לדעתך?

אתם חייבים להבין שיש כמות עצומה של תחרות בהרבה מקרים - ואתם חייבים לבלוט מעל האחרים. לכן: תלמדו אנגלית ויפה שעה אחת קודם. תמיד יש מקום לשיפור קודם כל עוד מלפני. מי שיש לו ידע ויכולות בתחומים הטכניים: נגרות, מסגרות, חקלאות לסוגיה (בעיקר הפעלה של כלים שדורשים יכולת מסוימת, למשל טרקטורים וכו'): זה עוזר ביותר!

השלב הבא זה להתחבר לכמה שיותר אנשים, קבוצות פייסבוק וגורמים מקומיים למינהם, ולאחר מכן להשקיע בקו"ח + Cover Letter (מכתב נלווה) ברמה גבוהה וכמובן כתובים ברמת אנגלית גבוהה יחסית וללא טעויות + סגנון אוסטרלי. נסו לדעת אנגלית כמה שיותר טוב!

וגם - רכב עוזר מלא!! כי אתם ניידים 24/7. לפעמים הוא גם חיסרון. אבל ככלל למי שיש רכב יש יותר סיכוי למצוא מקום עבודה. תצאו ממרכזי הערים הגדולות, לא לפחד ללכלך את הידיים, תהיו פתוחים, יש שם הרבה תחומים שקיימים בקושי או לא קיימים בישראל.

נחישות, נחישות נחישות, והתמדה!! יש מקומות שמשלמים יותר טוב ונותנים יותר שעות. צריך למצוא אותם :)

תאמינו בעצמכם שאתם תגיעו למקום כזה.

איך מצאת עבודה באוסטרליה? תן 3 דרכים מומלצות להשיג עבודה

חברים שעבדו בעבודה x, לא להתבייש לדבר עם אנשים גם אם הם לא ה BFF שלכם. לשאול אנשים ומקומיים כשאתם באוסטרליה. הדבר נעשה פשוט יותר אחרי שמוצאים את המקום הראשון, ואז כבר יש המלצות וניסיון אוסטרלי.

לחשב את המסלול שלכם כמה צעדים קדימה, להגיש מועמדות בזמן. יש הרבה עבודות שתהליך הקבלה שלהן מתחיל כמה חודשים לפני פתיחת העונה. תעשו מחקר איזה עבודות יש בכל איזור, מתי, ואיפה יותר או פחות כדאי לעבוד, איזה חברות וכו' להיכנס למרכזי מבקרים ולשאול.

לעשות חיפושים של מילות מפתח בקבוצות פייסבוק של מטיילים/ ועבודות. למשל: wineries jobs, CBH Group (זו חברה שבה עושים כסף מעולה, למשל) נחישות והתמדה כבר אמרתי? לדוגמא, למנפטה האחרונה שלי התקבלתי רק אחרי שבמשך חודש וחצי כל כמה ימים שלחתי מייל או שהתקשרתי לשאול אם יש להם עבודה להציע לי.

מה היית מייעץ לעצמך לפני הטיסה לאוסטרליה?

להתחבר לקבוצות פייסבוק באנגלית כמה חודשים מלפני, ולקרוא כמו שרשמתי הנ"ל. לדעת יותר על מחירי רכבים ועל השוק. ובכלל לקרוא יותר- אני לא קראתי מספיק לפני.

לסיום - בתכל'ס, טיפ זהב שלך לעובד.ת המתחיל.ה

תבואו עם כמה שיותר כסף - תאמינו ותסמכו רק על עצמכם. תיהנו מהחוויה כי מטורף שם, וזה לא כמו בישראל.

תיהנו!!!

niv aharon.jpg

מדינה מטורפת. (קרדיט: ניב אהרון)

Gin Cotton 2.jpg

עבודה קשה. (קרדיט: ניב אהרון)

Gin Cotton.jpg

מנפטת כותנה. (קרדיט: ניב אהרון)